STRES I ZABURZENIA
Z NIM ZWIĄZANE

Codzienne Konsultacje Lekarza Psychiatry

Dyskretnie - Kompleksowo - Bezpiecznie

Stres i zaburzenia z nim związane

Coraz częściej słyszy się sformułowanie typu: „ta sytuacja mnie stresuje”. Stresuje nas coraz więcej. Sytuacja w domu, szkole, pracy. Dzisiaj stresujemy się tym, że ktoś, kogo znamy się stresuje. Ale czym tak naprawdę jest stres? Czy jest coś takiego, jak dobry stres i zły stres?

Poczucie stresu towarzyszy nam od zawsze. Kiedyś pomagało nam przetrwać w świecie, gdy nie byliśmy jeszcze na szczycie piramidy żywienia. Ale mimo upływu lat, doświadczanie stresu nadal nam towarzyszy.

Odczuwanie stresu, na krótką metę bywa mobilizujący, ale długotrwałe przebywanie w trybie „walki i ucieczki” powoduje negatywne zmiany fizjologiczne i psychologiczne.

PROGRAM LECZENIA STRESU

Najważniejszy jesteś Ty. Bez silnego Ciebie nie uda się pokonać „Stresu”. Dlatego w naszej Poradni pracujemy z Tobą, nad Twoją silną psychiką. Nad tym byś w sytuacjach odczuwania stresu, umiał sobie z nim poradzić.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?

Jest wiele metod radzenia sobie ze stresem. Jedni słuchają muzyki, inni idą pobiegać. Ważne jednak by nasza reakcja na stres nie była ucieczką od niego. Nie unikniemy sytuacji sterowych, dlatego ważne jest by nauczyć się kontrolować swoje emocje.

KIEDY PRZYJŚĆ PO POMOC?

Jeśli jesteś coraz bardziej drażliwy, czujesz złość do siebie i otaczających Cię ludzi, bez powodu podnosisz głos i jesteś agresywny, odczuwasz huśtawkę nastrojów, bezsennością i drażliwością, zgłoś się do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Krótkotrwały stres jest sygnałem dla organizmu do wydzielenia dodatkowej dawki adrenaliny oraz innych związków, powodujących: zwiększony poziom cukru we krwi, szybsze bicie serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, lepszą wydajność organizmu. To dzięki temu w chwilach grozy wydaje nam się, że jesteśmy szybsi, silniejsi i zdolni do nieludzkiego wysiłku.

Na krótką metę nie wpływa negatywnie na zdrowie, choć gdy emocje opadną pojawia się zmęczenie i złe samopoczucie, gdyż związane z nim procesy powodują eksploatację zasobów organizmu. W normalnych warunkach nasze ciało potrafi sobie z tym poradzić i szybko wraca do równowagi. Gorzej, gdy taki stan utrzymuje się długo, a niestety całkiem sporo ludzi pozostaje niemal w ciągłym trybie walki i ucieczki.

ZDROWIE PSYCHICZNE ​

Świadczeń udzielane są osobom potrzebującym pomocy w przywróceniu równowagi zdrowia psychicznego poprzez konsultacje lekarskie, psychologiczne i terapeutyczne.

ROZWÓJ OSOBISTY

Program utworzony zostało z myślą o osobach, które z racji ciążących na nich obowiązkach zawodowych, rodzinnych oraz społecznych potrzebują wsparcia w uspokojeniu emocji.

LECZENIE UZALEŻNIEŃ

Zapewniamy leczenie począwszy od detoksykacji organizmu, świadczeniom w ośrodku terapii, a także udzielając wsparcia terapeutycznego w ramach oferty indywidualnej, jak i grupowej.

Długotrwały stres jest niekorzystny dla zdrowia, a najgroźniejszy jest ukryty, przewlekły, który nie objawia się nagłymi skokami adrenaliny, lecz pozostaje na niskim, ale zauważalnym poziomie. Złe samopoczucie od stresu, huśtawka nastrojów, ciągłe napięcie emocjonalne to wszystko sprawia, że organizm zaczyna szwankować. Wpływ stresu na zdrowie najpierw odczuwalny jest w psychice, a z czasem pojawiają się fizjologiczne symptomy:

bole-glowy
Bóle głowy
kolatanie-serca
Kołatanie serca
niestrawnosc
Problemy z niestrawnością
bezsennosc
Bezsenność
depresja
Stany depresyjne
nadcisnienie
Nadciśnienie
slodycze-i-fast-food
Zwiększony apetyt na słodycze lub fast-foody
wybuchowosc
Wybuchowość
zaburzenia-z-koncentracja
Zaburzenia z koncentracj
problemy-z-pamiecia
Problemy z pamięcią

Większość z tych zmian jest odwracalna na wczesnym etapie, jednak stale utrzymujący się silny stres może spowodować ciężkie choroby przewlekłe, a nawet zagrażające życiu – zawał serca, udar mózgu czy nowotwory.

W naszej Poradni udzielamy pomocy na każdym etapie utraty równowagi psychicznej wynikającej z nadmiaru odczuwanego stresu. Począwszy od redukcji nadmiaru negatywnych emocji, które wywołują zaburzenia emocjonalne, a które najczęściej spowodowane są namiarem sytuacji stresujących, po choroby psychiczne.

Naszymi Pacjentami są zarówno osoby, które prowadzą bardzo intensywny tryb życia, w tym pracują w wymagających warunkach zawodowych, przenosząc problemy związane z wykonywanym zawodem na poziom stosunków z bliskimi oraz osoby, które żyją w środowisku naruszającym ich psychiczne i fizyczne bezpieczeństwo.

0
URATOWANYCH DUSZ
0
PORAD DZIENNIE
0
UŚMIECHÓW
0 %
RADOŚCI Z ŻYCIA

Jak rozpoznać, że nie radzimy sobie ze stresem?

Najprostszym przykładem jest złe samopoczucie od stresu i huśtawka nastrojów, które objawiają się bólami głowy, bezsennością i drażliwością. W dłuższej perspektywie zaburzenia mogą powodować nerwice, zachowania agresywne i autoagresywne, a także depresję.

Wszystko to odbija się na sytuacji prywatnej i rodzinnej, gdyż ujawniają się zmiany w zachowaniu. Stres powoduje, że jest się ciągle podrażnionym, nabuzowanym, skłonnym do kłótni, skupiania się na swoich problemach i niedostrzeganiu innych. To sprawia, że cierpią wszyscy dookoła, a przede wszystkim Ty.

Zapewniamy Państwa, że stosujemy zasady bezpieczeństwa wg zaleceń światowej organizacji zdrowia (WHO) aby zabezpieczyć zdrowie naszych pacjentów w związku z epidemią koronawirusa COVID - 19.

X