Przyczyny i objawy bezsenności
Nawet 35% dorosłych dotykają problemy ze snem. Nie zawsze oznaczają one kliniczną bezsenność, niekiedy występują okresowo i możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z kłopotem. Jeśli jednak bezsenność znacząco wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie – czas wybrać się do specjalisty. Bezsenność oznacza:
Przyczyny zaburzeń snu mogą być różne, między innymi:
Diagnoza bezsenności
O bezsenności mówimy jeśli objawy występują minimum trzy razy w tygodniu i utrzymują się powyżej miesiąca oraz wpływają na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że bezsenność zwykle jest objawem, a nie chorobą podstawową. Dlatego należy wykonać szereg badań, by wskazać lub wykluczyć inne dolegliwości, np. zaburzenia hormonalne, psychiczne.
Skuteczne metody leczenia bezsenności
- terapia poznawczo-behawioralna bezsenności
Polega na rozpoznaniu oraz zmianie schematów myślowych oraz zachowań, które zakłócają sen; następnie wprowadzany jest też harmonogram snu, który pomaga stopniowo wydłużać czas snu.
- terapia farmakologiczna
Zwykle zaleca się przyjmowania leków krótkoterminowo i na ogół nie są pierwszym wyborem lekarza, ze względu na wysoką skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej.
- zmiana stylu życia
Opiera się na zadbaniu o higienę snu: harmonogram oraz odpowiednie miejsce snu, a poza tym o aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia relaksacyjne, prawidłową dietę oraz ograniczenie spożycia alkoholu.