Skuteczne Metody Leczenia Uzależnień
W dzisiejszych czasach dysponujemy efektywnymi metodami radzenia sobie z uzależnieniami. Nowoczesna psychologia i psychiatria oferują szeroki wachlarz możliwości, a terapia uzależnień często opiera się na różnorodnych technikach psychoterapeutycznych. Niekiedy pacjentom proponuje się również leki, które pełnią funkcję pomocniczą w procesie terapii uzależnień. Bardzo ważne dla procesu leczenia uzależnienia jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki, czyli dokładne zbadanie pacjenta. Może się bowiem okazać, że bazowym problemem jest depresja czy nerwica i bez podjęcia ich leczenia nie uda się pokonać uzależnienia.
Najczęściej skuteczna terapia uzależnień obejmuje:
- psychoterapię indywidualną,
- psychoterapię grupową,
- treningi umiejętności,
- terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach.
W Poradni Zdrowia Psychicznego MediLife oferujemy Naszym Pacjentom cały kompleksowy proces terapeutyczny, poprzedzony wnikliwą diagnostyką. Nasi specjaliści zapewniają profesjonalną, skuteczną oraz dyskretną pomoc. Dodatkowo, na sukces terapeutyczny pozytywnie wpływa psychoedukacja, która pomaga w zrozumieniu mechanizmów uzależnienia, własnych schematów zachowań oraz zbudowaniu lepszej odporności psychicznej. Badania naukowe wskazują również na skuteczność hipnoterapii w procesie leczenia uzależnień.
Leczenie Uzależnień: od nałogu do trzeźwości
Osoba uzależniona stopniowo traci kontrolę nad swoimi zachowaniami. Jej życie zaczyna obracać się wokół tematu konieczności spożycia alkoholu/narkotyków/dopalaczy lub też powtarzania określonego zachowania (uzależnienia behawioralne). Uzależniony nie potrafi z nich zrezygnować, nawet mimo świadomości ich szkodliwości i niebezpieczeństw jakie ze sobą niosą.
Terapia uzależnień ma pomóc osobie w zerwaniu z tymi szkodliwymi mechanizmami oraz nauczyć ją jak może zapobiegać późniejszym nawrotom choroby. Leczenie uzależnień to nie tylko proces detoksykacji czy odwyku. To przede wszystkim nauka życia w trzeźwości. Osoba uzależniona podczas terapii uzależnień nabywa nowych umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi; m.in. uczy się rozpoznawać tzw. sytuacje wyzwalające, czyli zdarzenia, które zwykle doprowadzają u niej do chęci odurzenia się alkoholem czy narkotykami oraz wypracowuje nowe adaptacyjne zachowania.
Leczenie uzależnień – kiedy zdecydować się na terapię?
Decyzję o podjęciu terapii uzależnień można podjąć w każdej chwili. Nie należy jednak czekać, aż problem się nasili i doprowadzi do rozpadu małżeństwa, utraty pracy czy też wypadku. Im wcześniej podejmie się działania, tym szybciej i łatwiej osiągnie się upragniony cel- odzyskanie kontroli nad własnym życiem.
Osoba uzależniona koncentruje swoje działania wokół konieczności napicia się, zażycia narkotyku czy też powtórzeniu określonego zachowania. Wzrasta tolerancja, pojawiają się głody, większość dnia wypełnia myślenie o alkoholu/narkotyku/zachowaniu, coraz trudniej przestać, zaczynają się absencje w pracy, z czasem nieusprawiedliwione, pogarsza się zdrowie fizyczne, a także zaczynają cierpieć więzi rodzinne.
Istnieje też wiele wczesnych sygnałów związanych z uzależnieniem, które mogą wskazywać, że Ty lub ktoś Ci bliski powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy. Może to być nagła zmienność nastrojów, wzmożona drażliwość, skłonność do agresji, wybuchowość, dezorganizacja, większa senność, a także łamanie dotychczas ustalonych zasad czy też norm.
Zauważenie tych sygnałów może stać się pierwszym krokiem na drodze do uzyskania pomocy.
Profesjonalna terapia uzależnień pomaga zidentyfikować źródła problemu oraz opracować strategie radzenia sobie z trudnościami, które mogą prowadzić do nawrotów. Dzięki wsparciu specjalistów oraz zastosowaniu indywidualnie dostosowanych strategii terapeutycznych, osoby borykające się z uzależnieniem mogą znaleźć drogę do trwałej trzeźwości i poprawy jakości życia.