Objawy nerwicy natręctw
Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, zaliczane do zaburzeń lękowych, znane jest obecnie pod nazwą zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jak objawia się nerwica natręctw? Jest ich niezliczona ilość, objawy zależne są od konkretnego przypadku. Niektóre jednak znacznie częściej od innych. Wśród tych najbardziej typowych wyróżnia się:
Z czego wynika nerwica natręctw?
Nerwica natręctw dotyczy 2–2,5 proc. społeczeństwa, choć pewne zachowania typowe dla tego zaburzenia można zauważyć nawet u 90 proc. społeczeństwa, chociaż w takiej skali jest to sporadyczne, nie intensywne czy natrętne.
Człowiek chory na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne cierpi na niedające spokoju myśli, a wykonywane w związku z nimi czynności napędzane strachem, mają na celu rozładowanie emocji. Często działa to na zasadzie wykonywania konkretnych gestów czy wypowiadania danego słowa, by „uchronić” chorego lub jego bliskich przed niepożądanym wydarzeniem.
Nie ma jednej przyczyny występowania nerwicy natręctw. Zaburzenie to jest wypadkową wielu czynników – biologicznych (specyficzna budowa i funkcjonalność struktur mózgu), psychologicznych i społecznych, jak również czynniki genetyczne.
Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
Nerwicę natręctw można pokonać przy odpowiednim toku leczenia wyznaczonym przez lekarza psychiatrę oraz oczywiście przy właściwym nastawieniu pacjenta. Przyjmuje się, że proces leczenia nerwicy natręctw może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych?
- terapia behawioralna albo behawioralno-poznawcza - nauka powstrzymywania natrętnej czynności, mimo celowego narażenia się na bodziec, który wywołuje lęk; skutkuje ona stopniową redukcją objawów
- farmakoterapia - oparta jest głównie na lekach z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.
Leczenie farmakologiczne powinno iść w parze z terapią, ponieważ prowadzone samodzielnie nie niweluje długofalowych skutków.