Objawy fobii i lęków
Zaburzenia lękowe, w tym fobie to, po depresji, najczęściej występujące problemy psychiczne. Wyróżniamy kilka najpowszechniejszych: zespół lęku uogólnionego (GAD), lęk paniczny, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, agorafobię, fobie społeczne, fobie specyficzne (np. zwierzęce, sytuacyjne), zespół stresu pourazowego (PTSD).
Objawy emocjonalno-poznawcze fobii i lęków:
Objawy fizyczne fobii:
Fobie i lęki – metody leczenia
Badania naukowe potwierdzają, że najskuteczniejsze w leczeniu lęków i fobii są metody psychologiczne. Jednak w przypadku mocno nasilonych objawów, intensywnych stanów lękowych, np. z atakami paniki, lub fobią społeczną utrudniającą normalne funkcjonowanie – zalecane jest też leczenie farmakologiczne.
- Psychoterapia – najczęściej zalecana jest terapia poznawczo – behawioralna, pacjent uczy się dostrzegać wzorce swojego myślenia i zachowania, które predysponują go do odczuwania lęku. Skuteczna może okazać się także terapia na gruncie psychoanalizy, w jej toku pacjent poznaje źródło lęku i będzie mógł przepracować traumy. Psychoterapia pomaga nie tylko powrócić do normalnego funkcjonowania, ale zwykle także zapobiega nawrotom stanów lękowych i fobii.
- Farmakoterapia – stosowane są dwa rodzaje leków. W sposób doraźny, do krótkotrwałego łagodzenia objawów (np. bezsenności) przepisywane są benzodiazepiny. Ze względu na ich działanie uzależniające nie są stosowane jako jedyna czy główna metoda leczenia. Drugim typem leków są środki przeciwdepresyjne – wiele z nich ma również działanie przeciwlękowe. Leki te wspierają wyrównania przekaźnictwa serotoniny, noradrenaliny i dopaminy w mózgu, co pomaga w leczeniu fobii i lęków.