Czym jest psychoza i jakie są jej objawy?
Psychoza (a właściwie psychozy) to zaburzenie psychiczne, którego cechą charakterystyczną jest brak kontaktu z otaczającym światem. Chory odbiera rzeczywistość jako zniekształconą, bardzo trudno mu się odnaleźć w świecie. Rzutuje to na niestabilność emocjonalną, izolację i problemy z utrzymywaniem bliskich relacji. Chory bywa apatyczny i trudno jest mu podejmować decyzje czy zmotywować się do działania.
Najbardziej powszechne objawy właściwe dla psychoz to:
Przyczyny i rodzaje psychozy
Istnieje wiele zaburzeń psychotycznych powodujących poważną dezorganizację zachowania, myślenia i spostrzegania rzeczywistości. Diagnostyka i leczenie psychozy zależne są od przyczyny jej powstania. Psychoza wynika z zaburzeń neurotransmisji w mózgu. Mogą się one pojawić między innymi w przebiegu chorób somatycznych.
Na schizofrenię i zaburzenia schizoafektywne ma wpływ kilka różnych czynników: genetyczne, psychologiczne oraz środowiskowe. Są to różne typy zaburzeń, cechujące się występowaniem zarówno symptomów z grupy psychoz jak i zaburzeniami nastrojów takimi jak depresja lub mania. Psychozy egzogenne to stan z oznakami psychozy wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak np.: nadużywanie leków czy alkoholu, zażywanie dopalaczy, zatrucie grzybami, choroby zakaźne bądź urazy mózgu. W przebiegu depresji może wystąpić psychoza depresyjna. Psychozę można zdiagnozować także u osób starszych z pogarszającą się pamięcią.
Leczenie psychozy
Jednorazowy epizod psychotyczny niekoniecznie świadczy o poważnym zaburzeniu. Jednak im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większe jest prawdopodobieństwo powodzenia leczenia. Często więc odpowiedzialność za poprawę stanu osoby doświadczającej psychozy spoczywa na jej najbliższych.
Najczęściej w leczeniu psychoz stosuje się leki, które hamują niekontrolowane pobudzenia w mózgu, a co za tym idzie - hamują wytwarzanie omamów i urojeń.
Leczenie farmakologiczne – psychiatra dobiera leki zależnie od konkretnego rodzaju zaburzenia. Najczęściej są to leki przeciwpsychotyczne, które blokuję niektóre neuroprzekaźniki w mózgu, przez co eliminują objawy wytwórcze. Często wspomagająco stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe.
Psychoterapia, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym - ułatwia pacjentowi kontrolowanie stanu umysłu i rozpoznanie objawów.