Objawy depresji
Uczucie przygnębienia czy smutku nie zawsze oznacza depresję, są to naturalne emocje, które odczuwane adekwatnie do sytuacji nie muszą wiązać się z żadną chorobą czy zaburzeniem. Depresja znacząco zakłóca codzienne życie, nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Uczucia beznadziei i bezsilności są intensywne i rzadko ustępują samoistnie. Najpowszechniejsze objawy depresji to:
Czym jest depresja i jakie są jej przyczyny?
Depresja to jedna z najpowszechniejszych, a jednocześnie najpoważniejszych chorób psychicznych. Bywa utożsamiana ze zwyczajnym smutkiem czy spadkiem energii z przepracowania, ale nie należy jej lekceważyć, gdyż nieleczona prowadzi do tragicznych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Depresja należy do zaburzeń nastroju, czyli zaburzeń psychicznych, których objawy koncentrują się zwykle wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Depresja jest chorobą o charakterze nawracającym, średnio epizod depresyjny trwa 6-9 miesięcy, mogą się one pojawiać wiele razy w ciągu życia.
Do przyczyn depresji należą:
- zaburzenia neuroprzekaźnictwa serotoniny, dopaminy, noradrenaliny, GABA, acetylocholiny;
- czynniki strukturalne – nieprawidłowa wielkość struktur mózgu zaangażowanych w regulację emocji;
- zaburzenia hormonalne obejmujące kortyzol, niedobór tyroksyny i testosteronu u mężczyzn, spadek estrogenu u kobiet;
- indywidualne cechy charakteru – większe ryzyko zachorowania na depresję występuje u osób z wysokim poziomem lęku;
- traumatyczne i stresujące sytuacje życiowe, życie w przewlekłym napięciu;
- leki – działania niepożądane leków na ciśnienie, przeciwlękowych, antykoncepcji czy na chorobę Parkinsona;
- uwarunkowania genetyczne.
Sposoby leczenia depresji
Najskuteczniejszą metodą leczenia depresji, która usuwa zarówno objawy, jak i przyczyny choroby, jest psychoterapia połączona ze stosowaniem odpowiednich leków przeciwdepresyjnych.
Psychoterapia - w epizodach o łagodnym i umiarkowanym nasileniu psychoterapia jest równie skuteczna jak farmakoterapia, a w epizodach łagodnych, przy odpowiednim wyborze psychoterapeuty może być nawet stosowana jedyna metoda leczenia. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest formą terapii o najlepiej udokumentowanej skuteczności w leczeniu depresji, terapia w tym nurcie skupia się na zmianie dysfunkcjonalnego myślenia. Jednak terapia w nurcie psychodynamicznym oraz interpesonalnym są również skuteczne w leczeniu depresji i warto się nimi zainteresować.
Farmakoterapia – współcześnie psychiatrzy dysponują szerokim spektrum leków na depresję, które różnią się mechanizmami działania, dlatego ważny jest dokładny wywiad i omówienie oczekiwań, aby maksymalnie zindywidualizować sposób leczenia. Nowoczesne leki przeciwdepresyjne są bardzo skuteczne oraz bezpieczne, należy jednak pamiętać, że leki przeciwdepresyjne nie działają od razu, a leczenie jest długotrwałe i powinno trwać nawet po ustąpieniu objawów.