Objawy zaburzeń lękowych
Nerwica lękowa, inaczej nazywana lękiem uogólnionym to określenie grupy zaburzeń lękowych, które charakteryzują się odczuwaniem silnego lęku o nieokreślonym źródle, który utrudnia codzienne funkcjonowanie wywołując nieprzyjemne objawy zarówno psychiczne, jak i somatyczne. Nerwica lękowa może mieć charakter ciągły lub charakteryzować się występowaniem ataków paniki. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą prowadzić do poważnych chorób, jak wrzody żołądka czy zawał serca. Poniżej przedstawimy najczęstsze objawy:
Z czego wynika nerwica lękowa?
Badania wskazują, że nawet 2,5 miliona Polaków cierpi na nerwicę lękową.
Specjaliści wskazują kilka źródeł występowania zaburzeń lękowych: genetyczne i biologiczne (np. zaburzenia w wydzielaniu w mózgu serotoniny), czynniki środowiskowe (wyuczone schematy), przeżyte traumy (np. śmierć bliskiej osoby), brak zaspokojenia ważnych potrzeb z dzieciństwa (np. poczucia bezpieczeństwa), zbyt wysokie oczekiwania, przewlekły stres, zły stan zdrowia.
Leczenie nerwicy lękowej
Zaburzenia lękowe można skutecznie leczyć. Kluczowa jest trafna diagnoza, a najbardziej efektywne jest połączenie leczenia farmakologicznego z odpowiednią psychoterapią. Leki wspierają organizm poprzez zmniejszenie poziomu napięcia i poczucia lęku, a psychoterapia pozwala na uświadomienie sobie źródła problemów lękowych oraz naukę sposobów radzenia sobie z objawami. Jeśli pacjent zareaguje szybko i wybierze dobrego specjalistę możliwe jest także wyleczenie nerwicy lękowej za pomocą samej psychoterapii.
Podejrzewasz u siebie zaburzenia lękowe? Umów się na konsultację z jednym z naszych psychologów, psychoterapeutów lub z lekarzem psychiatrą.